Metin Lokumcu Davası: Savcı, polislere beraat istedi

TRABZON – Artvin’in Hopa ilçesinde, 31 Mayıs 2011 tarihindeki AK Parti mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin süren davanın 13’üncü duruşması bugün Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu, Sol Parti Trabzon Temsilcileri, Halkevi üyeleri, TİP Trabzon temsilcileri, DEM Parti temsilcileri de takip etti.

SAVCI BERAAT TALEP ETTİ

Lokumcu Ailesi ve avukatları ile sanı avukatlarının bulunduğu duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, davada yargılanan polislerin beraatını talep etti.

Daha önce dinlenen sanık polislerin olay yerinde bulunmadan olay tutanağına imza atmalarını mütaalasında yer vermeyen savcı, polisin zor kullanma yetkisini kullandığını ve Lokumcu’nun ölümünün biber gazından kaynaklandığının ispatlanamadığını ifade etti. Mütalaada Lokumcu’nun ölümünün kalp krizi nedeniyle gerçekleştiği belirtildi.

Mütalaanın açıklanmasından sonra konuşan Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, “Bu mütalaa bundan 13 yıl önce de verilebilirdi. 2911 yargılaması yapılıyormuş gibi, Lokumcu ailesi ve bütün Hopalılar yargılanıyormuş gibi bir mütalaa hazırlanmış. Bu mütalaa büyük bir hayal kırıklığıdır. Sunduğumuz bilgiler, deliller bir cümle dahi geçmemiş. Adalet var mı diye herkes soruyor. Olduğunu bize gösterin” dedi ve mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti.

Lokumcu ailesinin süre talebini kabul eden mahkeme bir sonraki duruşmanın 6 Eylül’de görüşülmesine karar verdi.

İKİNCİ: LOKUMCU MEMLEKET DAVASI HALİNE GELDİ

Davadan sonra Adliye önünde avukat ve dava takipçileri açıklama yaptı. İlk olarak konuşan Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Muhammet İkinci, Metin Lokumcu davasının memleketin geleceğine olan inançla ilgili bir dava olduğunu söyledi. İkinci, “Biz yaşam alanına sahip çıkanlar, memleketin bir karışını savunmaya yurtseverlik meselesi olarak görenler sonuna kadar bu davayı takip edeceğiz. 13 yılda Metin Lokumcu bir memleket davası haline geldi. Bu dava sonuçlanacak ama memlekette Metin Lokumcu’nun taşıdığı düşünceler ilelebet yaşayacak” dedi

SUİÇMEZ: İDDİANAMEYE ŞAŞIRAMADIK

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez savcının mütalaasıyla mahkemede Türkiye’den adalet manzarası gördüklerini söyledi. 15 sayfalık iddianamede sadece bir kaç satır dava dosyasının içeriğine ilişkin değerlendirmenin yapıldığını gördüklerini ve buna artık şaşıramadıklarını dile getiren Suiçmez, “Bugün her şeye karşı 13 yıldır adalet mücadelesi veren insanların şaşırmadığı bir iddianame ile karşı karşıya kaldık. Ama umudumuzu yitirmedik. Adalet talebimiz bitmeyecek. Kayayı delen su şiddeti değil devamlılığıdır. 6 Eylül’deki mahkemenin kamu vicdanını rahatlatacak ve dosya kapsamına uygun bir karar vereceğine olan inancımızı sürdürmek istiyoruz” sözlerini kullandı.

OCAKLI: HUKUK SKANDALI

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı ise “Tam 13 yıl oldu. 10 yıl sonra savcının mütalaasının yeniden aynı değerlendirme ile bitmesi hali bir hukuk skandalıdır. Takip etmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

USTABAŞ: UTANMASALAR HOPALILAR SEBEP OLDU DİYECEKLER

Halkevleri Bölge Temsilcisi Kemal Ustabaş Metin Lokumcu’nun Hopalıların eylemine saldırı sonucunda kaybedildiğini belirterek “Savcının mütalaasını dinledik. Adalet terazisinden az bir şey utanmasalar Metin Lokumcu’nun ölümüne Hopalılar sebep oldu diyeceklerdi. Bizler doğasına, suyuna sahip çıkanlar, toplumsal hukuğa inanlar 6 Eylül’de yine adaleti aramaya geleceğiz. Metin Lokumcu, Hopa meydanında polisin gazlı saldırısı sonucu öldü. Bizler onlar yargılanana kadar bunun mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu.

EYÜBOĞLU: KALP KRİZİ KAYDI YOK

Dava avukatı Meriç Eyüboğlu, savcının açıkladığı mütalaanın 9 yıl önceki mütalaanın kopyası olduğunu söyledi. Savcı mütalaasında yer alan Lokumcu’nun kalp krizi nedeniyle öldüğü ifadelerinin gerçekle ilişkisi olmadığını ifade eden Eyüboğlu, “Mahkemenin talebiyle bölgedeki hastanelerden Metin Lokumcu’ya dair istenen kayıtların hiç birinde Lokumcu’nun kalp hastası olduğuna dair kayıt yok. Lokumcu hiç bir zaman kalp ilacı kullanmadı, kalp krizi geçirmedi. Hala bugün mütalaada kalp hastası olduğundan söz ediliyor. 9 yıl 5 ay sonra ilk iddianame ile karşılaştık. Elbette vazgeçmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir